BŁOGOSŁAWIEŃSTWO NARZECZONYCH

Pobłogosławienie młodej pary przez rodziców jest wstępnym etapem uroczystości ślubnej, wprowadza w klimat mającej nastąpić ceremonii. Jest potrzebne nie tylko pobierającym się dzieciom, ale także ich rodzicom, stanowi solidny fundament dla związku.
Najczęściej odbywa się w rodzinnym domu panny młodej, tuż przed ślubem.
         Odpowiednio wcześniej należy przygotować wodę święconą, kropidło i krzyż. Można też zapalić świece chrzcielne narzeczonych, związane razem białą wstążką i ozdobione mirtem (symbol czystości). Szczególnym akcentem jest obecny podczas obrzędu muzyk, przygrywający pieśń Serdeczna Matko, która w takim momencie nabiera charakteru modlitwy w intencji państwa młodych: Matko otocz ich płaszczem swej opieki.
         Młodzi dziękują rodzicom za wychowanie, wszelkie dobro i miłość oraz klękają przed nimi prosząc o błogosławieństwo na nową drogę życia. Rodzice i ewentualnie chrzestni wyciągają ręce nad ich głowami, a jeden z nich wypowiada słowa błogosławieństwa. Następnie robią na ich czołach znak Krzyża Świętego i obdarzają ojcowskim pocałunkiem. Znak krzyża postawiony na czole dzieci, oznacza złożenie ich dalszego życia w ręce Boga, jest aktem zgody na dorosłe decyzje swoich dzieci. Symbolika rodzicielskiego błogosławieństwa uwidacznia się w Bożym zamyśle względem człowieka, gdyż ...Opuści człowiek ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną..., by wypełnić własne powołanie życiowe.
         Po błogosławieństwie państwo młodzi i rodzina, przy dźwiękach marsza weselnego, wychodzą z domu w drogę do kościoła.

Przykładowe teksty:

Boże, Dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.
Wszyscy: Amen.

Kochana córko, przez wiele lat mieszkałaś z nami. Dzisiaj staniesz u boku swego męża. Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragniemy byś była szczęśliwą żoną i matką. Byś była wsparciem dla swego męża. Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i Jego przykazaniom. Polecamy Was Maryi - Matce Pięknej Miłości i z serca Was błogosławimy na nową drogę życia.  W imię Ojca i Syna i Ducha Św.

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie”.
(Jan Paweł II)