17 Drużyna harcerska ŚPIEWAKI

Na ścianie masz kolekcję swoich barwnych wspomnień,
Suszony kwiat, naszyjnik, wiersz i liść.
Już tyle lat przypinasz szpilką na tej słomie
To wszystko, co piękniejsze jest niż skarb.

Po środku sam generał Robert Boden-Powell,
        Rzeźbiony w drewnie lilijki smukły kształt,
        Jest krzyża znak i orzeł srebrny jest w koronie,
        A zaraz pod nim harcerskich 10 praw.

Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie,
Podaj swą pomocną dłoń tym, co liczą na ciebie.
Zmieniaj świat, zawsze bądź sprawiedliwy i odważny,
Śmiało zwalczaj wszelkie zło, niech twym bratem będzie każdy.

I świeć przykładem świeć!
        I leć w przestworza leć!
        I nieś ze sobą wieść,
        Że być harcerzem chcesz!

A gdy spyta ktoś: „Skąd ten krzyż na twej piersi?"
Z dumą odpowiedz mu: „Taki mają najdzielniejsi,
bo choć mało mam lat w mym harcerskim mundurze,
Bogu, ludziom i Ojczyźnie na ich wieczną chwałę służę".

Tyle piosenka. Ale od niej zaczniemy. Zobacz, możesz tego wszystkiego dokonać, jak ci, których widzisz na zdjęciach. Oni też pytali kiedyś jak zostać harcerzem? Jak można wszystko sobie właściwie poukładać? Jak człowiek ma jakiś cel, to do niego będzie zmierzał. Ten cel wyznacza harcerski krzyż, piękna lilijka, 10 praw i zasad zmieniania siebie. Ty tylko masz znaleźć odwagę, aby podjąć to wyzwanie. Ramię pręż, słabość krusz i z wiarą ruszaj do przodu. Aby wszystkim służyć. A służyć, to znaczy królować. Harcerz, harcerka mają umieć służyć.

Patrz na harcerski krzyż. Patrz na każdy krzyż. On pokazuje drogę.
Pionowe ramię do Boga, poziome do człowieka.
A ty idź, ciągle idź w stronę słońca. I przemieniaj sobą cały świat.

Serdecznie pozdrawiam harcerzy 17 Drużyny Harcerskiej Śpiewaki.
Ks. phm. Grzegorz Chabros

17 Drużyna harcerska "Śpiewaki" była naturalną kontynuacją pracy z 2 Gromadą zuchową „Polne Kwiatki”  i powstała 15.05.1999 roku, kiedy to podczas rajdu do Łabuń, grupa starszych zuchów została uroczyście przekazana do drużyny harcerskiej.

Drużynowymi tej drużyny zostali, pracujący z gromadą zuchową, ks. Grzegorz Chabros i  hm Bogumiła Grabowska.

Dnia 3 czerwca 2001 r. kolejna grupa starszych zuchów złożyła Przyrzeczenie Harcerskie w Harcerskim Klubie VIKING w Zamościu. Uroczystość poprzedzona była Mszą Św. w Kościele św. Katarzyny w Zamościu w intencji 90 rocznicy urodzin komendantki harcerek z okresu przedwojennego, wojennego i powojennego (1933 – 1949) Jadwigi Harczukowej – Muszyńskiej. W dniu tym najstarsza komendanta zamojskiego hufca ZHP miała odebrać od naszych zuchów ostatnie Przyrzeczenie Harcerskie. Jednak choroba i pobyt w szpitalu uniemożliwiły jej to. W jej imieniu gawędę wygłosiła jedna z jej podopiecznych, harcerka – seniorka hm Alicja Trefler, która przyjechała na te uroczystości specjalnie z Pruszkowa. Przyrzeczenie Harcerskie przy rozpalonym świeczowisku odebrała ówczesna komendantka hufca hm Urszula Sirko – Rogowska. Uroczystość odbyła się w obecności rodziców zuchów.